| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, am o intrebare despre bursa liceală, trec clasa a 12a si am media generala undeva la 9, 90.
Astazi mi-a scris diriginta ca vineri la premiere sa merg cu betinul pentru bursa, stiu ca sunt 2 tipuri de burse, de merit si de studiu (cred) 120 si 200 lei respectiv, stiti la ce categorie m-as incadra? Si cum se ia aceasta bursa? Doar in primul semetru din a 12a? Sau tot anul
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu media ta te incadrezi la bursa de merit.
Conform Ordinului MECTS nr. 5.576/2011, privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART. 8.(1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul din cazurile următoare:
a)au rezultate deosebite la învăţătură: au obţinut media generală de cel puţin 8, 50 şi nota 10 la purtare în anul şcolar anterior, respectiv în primul semestru al anului şcolar, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional;
b)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale olimpiadelor şi concursurilor şcolare naţionale organizate de MECTS;
c)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale competiţiilor/ concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, de nivel naţional, organizate de MECTS.
(2)Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. a) se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional.
(3)Lista elevilor care beneficiază de bursele de merit obţinute în baza prevederii alin. (1) lit. a) este revizuită semestrial, în funcţie de modificările intervenite în situaţia şcolară a elevilor."
Bursa se acorda de la inceputul anului scolar. Pentru a o primi si in sem.II trebuie sa indeplinesti aceleasi conditii, respectiv media pe sem.I sa fie peste 8, 50 si media semestriala la purtare 10.