| IWolfy a întrebat:

Am o intrebare foarte importanta si sper sa primesc raspunsuri serioase.
Sunt in ultimul an de liceu si imi doresc sa urmez in continuare facultatea de sociologie din Bucuresti. Daca imi puteti da cateva sfaturi legate de acesta,despre materii,profesori, orice.Chiar vreau sa ma informez bine inainte de a lua o decizie.

2 răspunsuri:
| Andersen2k18 a răspuns:

Practic iti sugerez sa urmezi ce iti place, sa ai mai multe optiuni nu una. Bine unii au si una pentru ca sunt siguri pe ei si bine pregatiti. Fa chiar si unele teste de cariera personala, recomand Adservio.

| Andrei277 a răspuns:

Sunt foarte exigenti cei de la Bucuresti (eu fac sociologie la Iasi ) totusi stiu cum sta treaba prin toata tara, la capitolul sociologie, In primul an, se face statistica (e putina matematica, calcule,etc nu foarte grele, pentru ca iti trebuie sa introduci in calculator datele, si se la asociezi,se face media aritm,geo,patratica, sume, mediana, modul, disperie, si multe altele, coeficientul de variate, Pearsons, etc), mai faci sociologie generala aici efectiv inveti despre grupurile sociale/sex/gen/clase sociale/categorii socio-profesionale/niste sociologi/Max Weber/Karl Marx/ si Comte, si multe altele specifice sociologiei, 1 limba straina la alegere (asta stiu ca este peste tot), si mai faci metodologia cercetari in stiintele sociale ( efectiv etapele, despre chestionar, interviu, experiment, observatie,), sa stii ca Metodologie se face si in anul 2, este o materie esentiala pentru sociologi, nu stiu sincer ce sa iti spun mai multe. oricum la licenta trebuie sa faci cam 100 de chestionare,, ai o parte teoretica si o parte practica... daca o sa iti placa nu o sa fie greu. nu este o facultate grea,. orarul nu este foarte incarcat. o seara faina~!