| goodvibes a întrebat:

Am o intrebare legata de matematica : cum calculez, de exemplu, radical din 2 sau radical de 10, sau orice alt numar cu radical care nu se poate descompune?
Dau funda la cine imi explica cel mai bine.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Radicalii care nu se pot descompune poti sa-i inveti ca atare (rad. din 2=1, 4, rad. din 3=1, 7 etc). Ii poti invata din exercitii. In principiu nu o sa-ti trebuiasca foarte mult. Ca sa le afli valoarea poti folosi un calculator, sau ii poti extrage tu, dupa metoda invatata la scoala.

https://www.youtube.com/watch?v=rmkZhdl4Sj4

1 răspuns:
| Anca6991 a răspuns:

Cred ca te referi la descompunerea numerelor de sub radical, de exemplu rad.8=2*rad.2.Dar si in cazul asta tot trebuie sa stii cat face rad.2.
Sa ii inveti ca atare, mi se pare o risipa de memorie. Ca dupa un timp iti intra in reflex e alta, dar si asa cand nu esti sigur tot la calculul direct apelezi. Link-ul de la WhiteLife e foarte bun. Fii atent la metoda si ia diverse numere din care sa extragi radacina patrata, astfel exersand iti va fi usor dupa ceva timp. Diriginta mea ne punea mereu sa facem pe foaie toate calculele, fara calculator, fara nimic. Deja daca te obisnuiesti sa te ajuti de calculator uiti sa faci niste inmultiri banale sau impartiri, cat despre radicali nu mai spun, ca nu mai stia nimeni in clasele IX-XII. Bafta!