| TovarasuLyn a întrebat:

Am o mare nelamurire la romana:cum imi pot da seama cand un pronume determina substantiv(pentru a deveni adjectiv pronominal)
Spun ca determina mereu cand are in fata sau dupa(pronumele) un substantiv?
P.S.: Sunt clasa a 7 a

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Ad. pronominal insoteste un substantiv. De ex.:
1. Parintii mei (adj. pr. posesiv), fata de "Ai mei au plecat in oras." (pr. posesiv). Sau,
2. "Stiu care masina e mai buna" (adj. pr. relativ), fata de "El este omul care ne poate ajuta" (pr. relativ). Sau,
"Ce film ai vazut" (Ce=adj. pr. interogativ), fata de "Ce ti-a adus?" (Ce=pr. interogativ). Sau,
Aceasta carte (adj. pr. demonstrativ), fata de "In clasa, acesta era f. atent" (pr. dem.)

1 răspuns:
| vladvladut67 a răspuns:

Exemple.: Casa LUI este mare.
Tatal Ei ne-a dus la munte si asa mai departe, intelegi? Sunt a 8-a.