| valentinamusat a întrebat:

Am o mare problema care 100% este din vina mea. Am trecut clasa a 8-a, bine, nu pot spune chiar ca "am trecut", pentru ca am ramas corigenta la matematica. In clasa a 5-a am avut 10, in a 6-a 9, iar acum am dat-o in bara. Am inceput sa fac pregatire de la inceputul lui iulie, o data pe saptamana. Pana acum am terminat tot capitolul la algebra, la geometrie nu am facut inca nimic, si mai am doar o saptamana pana la corigenta, (este pe 2 septembrie). Imi este foarte frica pentru ca anul asta chiar am scazut la matematica, uimitor de mult. La clasa nu mai intelegeam nimic, iar pe primul semestru cu greu, de fapt prin "ajutor social" am avut un 5. Semestrul al 2-lea am terminat cu 4 si de-asta am ramas. Problema este ca imi este extrem de frica si cand ma gandesc cat de putin timp mai am incep sa plang sau sa tremur. Vreau sa trec, chiar imi doresc. Pot spune ca am primit o lectie.
Ceea ce ma deranjeaza cel mai tare este ca pe semestrul 2, incepand cu luna mai am tot fost ascultata de catre domnul profesor Si in mai, de fiecare data cand m-a scos la tabla am stiut sa rezolv chiar foarte bine, iar cand imi cerea caietul de teme de fiecare data aveam tema corecta. (chiar nu o copiam). In luna iunie, m-a mai ascultat de cateva ori, iar ultima data mi-a dat niste calcule pe care le-am rezolvat si mi-a zis:"Da, o sa treci." Dar nu m-a trecut. Si acum sper sa nu ma lase repetenta. Chiar vreau sa termin 8 clase alaturi de colegii mei si sa nu-mi fac parintii de ras. Dar ma intreb daca chiar o sa ma treaca pentru ca am facut cateva teste si nu prea m-am descurcat. Ce credeti, se trece asa usor?

2 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Vezi ca ai optiunea sa editezi textul la intrebare. Fa-o cit mai repede!
Scoate din text numele profesorului tau si celelalte date personale. Profesorii nu agreeaza o astfel de " publicitate ".
In rest, ti-a dat o lectie si e bine daca ti-ai invatat-o. Conteaza nu numai cunostintele ci si atitudinea atunci cind iei decizia de a lasa pe toamna un corigent. Iar repetent nu se ajunge asa de repede, stai linistita.
O sa vada ca ai progresat si va conta asta. Succes!

| ProfDeMate a răspuns:

Cum te-ai descurcat la corigenta? Sper ca foarte bine!
Cum te descurci anul asta? Sper, de asemenea, ca foarte bine!
Cu bine si mult succes!
Prof De Mate