| Stephaniee a întrebat:

Buna TPU... am primit un exercitiu la mate in care zicea asa "aflagi primele doua zecimale exacte ale nr." si mi s-a dat numarul Radical din 12 cum sa il rezolv? m-am uitat in spatele manualului si imi dadea raspunsul "46" cum procedez?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Trebuie sa-l calculezi, sigur ai invatat, e cam asa:
http://matefiz.org/showthread.php/281-Help-Extragerea-de-sub-radical

| Daniell25 a răspuns:

Pai,radical din 12 da 3.464. si, deci primele zecimale sunt 46... funda? big grin

| Anonim375 a răspuns:

Buna! Deci radical din 12 este aproximativ 3. 46410... deoarece este irational si oricat la extrage nu ne va iesi exact.Si putem spune ca primele zecimale sunt 4si6. (in situatia noastra se spune ca este aproximativ deoarece nu se cunosc toate zecimalele si se aproximeaxa a find 3.46...)

| anilatacardnaxela a răspuns:

Calcuzezi radical din 12 (algoritmul de extragere al radicalului ), sau il faci pe calculator. E aproximativ 3, 46410. Si primele zecimale sunt primele cifre dupa virgula, adica 4 si 6 happy Succes :*