| AlexAL275 a întrebat:

Am probleme cu semnele de punctuație, nu prea știu când să le pun. Știu despre ele lucrurile de bază. Adică virgula se pune atunci când faci pauză în vorbire, cratima se pune pentru a rosti două părți de vorbire diferite, elidarea unei vocale și tot așa.Cred că virgula e cea mai buclucașă dintre semnele de punctuație. Ce aș putea face? Vreau ajutor!

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Virgula, ca si celelelte semne de punctuatie, are regulile sale de folosire. Le citesti, le retii si le utilizezi corect! big grin Nu stiu tu, dar cred ca eu exagerez cu virgulele. laughing Din dorinta de a ma exprima cat mai corect in scris, pun virgule acolo unde poate nu e nevoie (spun "poate", pentru ca eu consider ca acolo e locul lor). Cred ca mi se potriveste o porecla precum "Domnul Virgula". tongue
Ai dreptate; e cea mai buclucasa dintre toate semnele de punctuatie. big grin

| Delcatty a răspuns:

Ai pus toate semnele de punctuatie corect in intrebare. Ai scris si totul just.
Virgula se pune atunci cand:
1. Separi vocativul de restul propozitiei: "Draga mea, am ceva sa iti spun."
2. Separi o caracteristica: "Eu, tipul despre care ai auzit, doresc sa facem cunostinta."
3. Cand poti scrie in alta ordine o propozitie: "Am vorbit, din cauza furiei, foarte urat"/"Am vorbit foarte urat din cauza furiei"/"Din cauza furiei, am vorbit foarte urat."
4. In enumerare: "Hobby-urile mele sunt cititul, sportul, scrisul, gatitul si pictatul".
5. Inaintea lui "dar": "Am incercat, dar nu mi-a iesit."
6. Dupa interjectii: "Eh, o sa fie bine intr-o zi."
7. Inaintea lui "deci": "Am lucrat mult azi, deci sunt foarte obosit"
8. Cand legi doua propozitii care ar fi putut fi si separate de punct: "Imi place sa citesc, imi imbogatesc cultura."
Sfatul meu e sa incerci sa compui un text si sa scrii virgulele unde simti tu ca e nevoie de ele. Chestiile astea ajungi sa le simti si nu trebuie invatate mecanic, dar ti-am oferit explicatiile oricum.
Succes cu gramatica!