| Mistik a întrebat:

TPU!
Am si eu de rezolvat acest exercitiu. Eu l-am facut deja dar vreau insa sa vad daca este bine.
a) Precizati sensurile cuvintelor egoism, egocentrism, egotism din limba romana.

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Egoim stim cu totii ca se refera doar la persoana 1 intotdeauna
egocentrism-la aceeasi persoana 1 care vrea sa fie in centrul atentiei
egotism-e sentimentul acela de a face totul doar pentru pers 1

2 răspunsuri:
| Andrutsa13 a răspuns:

Egoism = atitudine de exagerată preocupare pentru interesele personale și de nesocotire a intereselor altora.
egocentrism = atitudine a celui care privește totul prin prisma intereselor și a sentimentelor personale, tendință de a face din sine „centrul universului";
egotism = atitudine individualistă care provine din acordarea unei importanțe exagerate

| lorycool a răspuns:

Pai scrie cum l-ai rezolvat si noi iti spunem daca este bine ...dk chiar l-ai rezolvat!