| homeflowers a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura de universitatea UAUIM din Bucuresti, mai exact sunt interesata de arhitectura de interior. Oare cum se face admiterea si cum pot sa invat pentru admitere? Si as vrea si niste pareri despre aceasta universitate daca se poate! Multumesc frumos tuturor.

1 răspuns:
| Itstimetosayhello a răspuns:

Salut! scuze pentru raspunsul tarziu.
In primul rand, in ce clasa esti?
In general faci 2ani de meditatii sau macar un an jumate
Nu e ceva ce inveti din carti, nu ai cum. Faci meditatii pentru desenul arhitectural cu un prof specializat pe asa ceva(in general din Bucuresti), si dai admiterea tot din desenul arhitectural, e o admitere care iti verifica multe abilitati/cunostinte acumulate in cei 2ani de pregatire(asadar, este deosebit de complexa, de aia nu ai cum sa inveti din carti)...aaa, dureaza 5ore examenul de admitere

O sedinta de meditatii dureaza minim 4 ore(poate sa dureze si 7 sau 8, depinde de proful unde te duci, unii te cheama si sambata si duminica, si se face in grupuri de minim 5-6elevi)

Eu sunt anul 3la poli, dar am facut 6 sau 7 luni pregatire pentru arhitectura in clasa a 11-a, pana in vacanta dintre clasa a 11-a spre a 12-a cand pur si simplu, intr-un moment de cadere psihica am renuntat(am unele momente in care regret, dar pe de alta parte, cand aud intamplari din facultate ale fostilor mei colegi de meditatii, imi spun ca nu ar trebui sa regret)

Acum nu stiu cu ce sa incep:
Pregatirea necesita multa munca(3-4ore pe zi de desen de arhitectura, pe langa scoala, teme pentru s oala, etc), dar si psihic puternic.Majoritatea profilor de meditatii sunt genul de oameni duri, care nu-ti inteleg niciodata problemele(am fost la meditatii cu febra 39 pentru ca proful nu a crezut ca am gripa),care nu au rabdare sa-ti explice ca lumea, si daca nu intelegi din prima, nu-i mai poti intreba pentru ca se enerveaza(avand in vedere faptul ca faci niste chestii complicate si daca nu esti la un liceu de profil e dificil sa te adaptezi cu ele)
Sunt si niste oameni destul de plini de ei, plus aroganti cu cei mici.

In plus, la admitere e cam loterie, poti primi oricand ceva ce n-ai auzit niciodata. dupa 2ani de munca.iar corectatul e subiectiv.

Crede ma ca e mai grea decat la medicina admiterea, mai solicitanta fizic, in primul rand

Legat de facultate, stiu de la fostii mei colegi de pregatire ca profesorii sunt impartiti.de la oameni inteligenti si capabili(dar si deschisi la minte),care chiar te invata ceva,la profesori comunisti care te timoreaza/demoralizeaza si nu inveti nimic util de la ei.e totul o loterie

E una din cele mai grele facultati din tara,iar exigentele sunt mari,foarte mari(adesea duc la situatii de a dreptul absurde,gen inveti mult si pici examenul pentru ca profului nu-i place cum te exprimi, desi nu are legatura cu materia lui, ceea ce e tare nedrept). toate acestea dupa o munca titanica a ta in timpul anului universitar

In rest Mincu e o universitate destul de buna(cred ca printre cele mai bune din Estul Europei pe partea asta de arhitectura/interior, unde inveti multe lucruri utile).
Dar sistemul este defectuos, ca la noi in tara(am uitat sa spun despre pile ale studentilor sau unii profesori incompetenti ca peste tot)
Desigur, conteaza si sa faci de placere si sa simti ca asta e menirea ta.