| αnny a întrebat:

Buna TPU...Am si eu un ex la romana. El suna cam asa : Stiind ca intr-o silaba poate exista o singura vocala, apreciati care dintre sunetele marcate cu literele scrise cusiv sunt vocale. De ce? Ma puteti ajuta? Funda+Vot

Răspuns Câştigător
| d3nyp3ny a răspuns:

Adica sa marchezi vocala.Ele sunt de 2 tipuri: 1. Vocale=se aud mai puetrnic(a este mereu vocala) 2.Semivocale=se aud mai putin

1 răspuns:
| αnny explică:

Pai ar fi corect raspunsul tau, dar de unde sa iau vocalele si semivocalele pentru a le marca?