| DeeaDLove12 a întrebat:

Buna TPU ar vrea sa imi spuneti sistemul digestiv a unui morcov la iepure
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| mishudrake22 a răspuns:

-cavitatea bucala (gura) -faringele -esofag -stomac- hrana este partial transformata sub actiunea sucului gastric -intestinul subtire (lung de 2-3 metri) -intestinul gros -cecumul (dilatatia intestinului gros unde se depun resturile nedigerate. Glandele anexe ale sistemului digestiv sunt: -glande salivare- produc saliva -ficatul- produce fierea- bila -pancreasul- secreta sucul pancreatic. sper ca asta iti trebuie.happywinking; D