| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu in ce consta admiterea la Universitatea de artă "George Enescu "din Iasi pentru filiera vocala. Dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Poate te referi la
Facultatea de Interpretare, Compoziție și Studii Muzicale Teoretice din cadrul Universităţii de artă "George Enescu".

Citez,,

Înscrierea se face în perioada 1-3 septembrie 2016 (sesiunea I), respectiv 12 septembrie 2016 (sesiunea II)

la secretariatul Facultăţii din str. Costache Negruzzi 7-9, orele 9-12:00.

Probele examenului de admitere licență se desfășoară în perioada 5 – 8 septembrie 2016 (sesiunea I) respectiv, 14 – 16 septembrie 2016 (sesiunea a II-a)

Contact: facultate.muzica@gmail.com"
În mod cert admiterea este pe bază de dosar în limita locurilor disponibile, de la media cea ma imare până se epuizează acele locuri.
Vezi aici http://www.arteiasi.ro/site/?page_id=260
De asemenea vezi şi Metodologia de admitere pentru această facultate tot aici http://www.arteiasi.ro/wp-content/uploads/2014/09/admitere-licenta-2016.pdf

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e vorba de Facultatea de Muzică de la Iași. Peste tot există aceleași secții.
Și peste tot sînt aceleași probe de concurs.
Categoric tu te referi la secția de canto ( deci înterpretare vocală).
În mod special trebuie să știi că la canto, de regulă, sînt cele mai puține locuri, pot fi și 10 - 15 candidați pe un loc. Locurile sunt specializate pe bărbați și femei.
Candidații sunt, de cele mai multe ori, mai buni chiar decît cei de pe la concursurile astea de pe la TV-uri.
Profesorii sunt cu adevărat meseriași, ultra profesioniști, toți foști cîntăreți de operă și, în ultima instanță, teribil de exigenți.
Dacă nu ai făcut, pînă la prezentarea la acest concurs, cel puțin 3 - 4 ani de canto și nu ești cel puțin un bun solfegist, la prima vedere, nu ai nicio șansă să intri.
E doar pierdere de vreme cu prezentarea la acest concurs.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Admiterea se face pe bază de dosar + probe vocaţionale!

Vezi detalii la linkul oficial :
http://www.arteiasi.ro/wp-content/uploads/2014/09/admitere-licenta-2016.pdf

http://www.arteiasi.ro/site/?page_id=260

Toate cele bune!