| missoriginalitate a întrebat:

As vrea sa studiez la facultatea de drept adica sa devin avocata. eu acuma sunt in clasa 8 si trec pe a 9. Trebuie sa ma duc la un liceu anume pentru a urma apoi facultate de drept? funda+vot

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta profilul liceului, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere. Te ajuta putin profilul uman - stiinte sociale sau filologie.

| Kristinikaaa a răspuns:

Daca termini facultatea de drept, nu devii automat avocata. Pentru asta exista un examen - de barou - care este destul de greu. Ca sa raspund la intrebarea ta, nu trebuie sa urmezi un liceu anume pentru a da la aceasta facultate mai departe.

| Lalalalovela a răspuns:

Nu neaparat poti sa mergi la orice liceu dar la profil de filologie sau uman

| Găbițu17 a răspuns:

Nu conteaza liceul, Bac'ul conteaza in mare parte ca sa ajungi la facultatea de drept.Si, daca intrii la facultate, dupa terminarea ei, nu devii automat avocat, conteaza un examen care este destul de greu...