| 0iony0 a întrebat:

Buna TPU.As vrea si eu sa stiu cum sa argumentez un text la genul epic.Nu prea ma pricep la chestiile astea cu argumentarile.As vrea raspunsu cat mai repede deoarece pentru maine am de facut asta.xD...

2 răspunsuri:
| roZatoare a răspuns:

Pai din cate am invatat eu pana acum, primul aliniat contine definitia operelor epice ( genul epic cuprindre operele literare in care autorul isi exprima sentimentele, ideile si gandurile in mod direct prin intermediul actiunii si al personajelor)
dupa poti continua cu cate aliniate vrei ( depinde si cat iti cere) in aceste aliniate poti sa dezbati mai multe trasaturi ale genului epic: prezenta naratorului ( subiectiv daca nareaza la persoana I, obiectiv daca e la persoana a III a), daca ai un text, mai lung poti sa spui ca ca in orice opera epica, actiunea se poate structura pe momentele subiectului ( pentru fiecare moment scrii cate o idee, de obicei ce e mai important), urmeaza personajele, poti sa spui ca sunt numeroase, putine, principale, secundare, complex sau vast caracterizate( depinde de personaje)
si ca sa arate frumos in pagina compunerea, poti face o inchiere ca de exemplu in concluzi, din cele prezentate mai sus reiese ca opera literara... apartine genului epic