| cosminlps a întrebat:

astazi am teza mai exact in 3 ore si as dori sa ma ajutati cu niste exercitii pe care nu le inteleg.Imi puteti explica cum sta cu descompunerea in factori?(cat mai amanuntit daca puteti)

Răspuns Câştigător
| katalina96 a răspuns:

Iti dau un exemplu:nr 45 se descompune in 5*3*3, se descompune in 5 pentru ca are ultima cifra 5 si in 3*3* pentru ca ramane 9 si se scrie 3*3
de obicei cand vrei sa verifici daca il are pe 3 trebuie sa faci suma cifrelor si daca acea suma se divide cu 3 atunci si numarul se divide cu 3
trebuie sa scrii numarul in factori primi adica 2, 3, 5, 7, 11, 13, numarele acelea prime
nu este foarte greu

3 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Ia cartea de matematica. Scrie acolo tot, foarte amanuntit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu(funda)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

243 descompus in factori