| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna ``Facultatea de drept si stiinte administrative``? Va rog raspuns urgent si detaliat! Cu ce se ocupa o persoana care face aceasta facultate? Mersiiii funda:*

Răspuns Câştigător
| crisiss a răspuns:

E facultatea de drept deci devii avocat

3 răspunsuri:
| Hater a răspuns:

Daca intrebi casierii din supermarket ce studii au, majoritatea iti vor spune ca au terminat facultatea respectiva

| raluk27 a răspuns:

In principal functionari la Primarii, Consilii locale, Prefecturi etc.

| Ina93 a răspuns:

Sper sa iti fiu de ajutor big grin

Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative îşi desfăşoară activitatea în cadrul Universităţii Ovidius Constanţa, fiind autorizată să funcţioneze începând cu anul 1992.

Începând cu anul universitar 2002/2003, Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative funcţionează de-sine-stătător având în componenţa sa două specializări: Drept (4 ani zi și IFR) şi Administraţie publică (3 ani zi și IFR).

Decernare_diploma

De-a lungul timpului Ştiinţele sociale şi politice s-au regăsit ca parte componentă a mai multor facultăţi din cadrul Universităţii „Ovidius" Constanţa. Astfel:

Între anii 1992-1997 funcţionau în cadrul Facultăţii de Litere, Istorie, Drept şi Teologie;
Între anii 1997-2002 - Facultatea de Istorie, Drept şi Administraţie publică;
Din anul 2002 şi până în prezent, Ştiinţele juridice şi cele administrative s-au desprins de celelalte specializări, funcţionând independent sub titulatura de Facultatea de Drept, cu două specializări (Drept şi Administraţie publică);
Din octombrie 2005, Ştiinţele juridice şi cele administrative funcţionează sub titulatura Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative cu două specializări (Drept şi Administraţie publică).

Prin OG. Nr. 38/1998, ordonanţă aprobată prin Legea 245/2002 Hotărarea Guvernului României nr. 916/2005, publicată în Monitorul Oficial al României nr. 766/2005 a fost aprobată structura instituţiilor de învăţămant superior acreditate sau autorizate să funcţioneze provizoriu şi specializările acestora, în noua forma de organizare a învăţământului universitar (3-2-3, licenţă, masterat, doctorat) în concordanţă cu prevederile Legii 288/2004, având două specializări:

Drept şi
Administraţie publică.

Actualmente, FDSA are următoarele specializări:
- Licenţă

Drept
Administraţie publică
Asistenţă managerială şi secretariat
Poliţie comunitară
Sociologie

- Masterat

DREPT

Drept maritim
Legislaţie privind siguranţa transporturilor
Drept public
Ştiinţe penale
Drept canonic

ADMINISTRAŢIE PUBLICĂ

Action publique, gouvernance et administration europeene
Administraţie europeană. Instituţii şi politici publice
Ştiinţe administrative - guvernare şi administraţie publică europeană
Managementul instituţiilor publice
Studii postuniversitare de specialitate: Comunicare, relaţii publice, mediere

Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative se constituie ca o unitate academică modernă din învăţământul superior românesc de specialitate, cu profil socio-politic şi juridic, care asigură absolvenţilor săi posibilităţi sporite de a-şi exercita profesia atât în ţara noastră, cât şi pe plan european.

Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative oferă studenţilor oportunitatea studierii şi interpretării legilor şi reprezintă un model ce îmbină armonios tradiţia îndelungată a Şcolii Româneşti de Administraţie publică cu cele mai avansate metode de studiere la nivel european.

Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative din Constanţa s-a afirmat în scurt timp în contextul universitar pontic atât prin stabilirea unor legături de înalt nivel ştiinţific cu prestigioase instituţii de învăţământ superior din cadrul Uniunii Europene, cât şi prin preocuparea continuă de afiliere la noile instituţii de drept pe plan internaţional. Prezenţa la catedră a unor mari personalităţi din domeniu – invitaţi permanenţi din ţară şi din străinătate – facilitează înţelegerea de către studenţi a realităţii sociale şi juridice a societăţii româneşti post-decembriste.