| Miriammmmm a întrebat:

Cine imi explica si mie Aria?sad
Adica.pricep ca a[aria]=l ori L...
dar. nu inteleg cum se rezolva problemele.
de exemplu:
Daca marim lungimea unui dreptunghi cu 5 pe 8 din ea si micsoram latimea cu 2 pe 5 din ea, obtinem un dreptunghi a carui arie este cu 4 metri patrati mai mica decat aria dreptunghiului initial.Determinati ariile celor 2 dreptunghiuri. crying
SAU
Aria bazei unui cub este egala cu 64 decimentri patrati.Aflati aria laterala a cubului. sad crying

Intelegeti ceva? Eu nu
Specific[sunt in clasa a V-a]
Funda + vot cine ma ajuta!
Sunt disperata...maine[joi] avem lucraresad
Please help me!

4 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Eu inteleg si ti-am rezolvat problemele. Notam cu L lungimea dreptunghiului si cu l latimea dreptunghiului. Aria initiala este egala cu L*l. Din textul problemei se obtine ecuatia (L+(5/8)*L)(l-(2/5)l)=L*l-4, adica (13/8)*L*(3/5)*l=L*l-4, ceea ce inseamna 39*L*l/40=L*l-4, de unde dupa un pic de calcule vei obtii ca L*l=160, adica aria initiala a fost de 160 de metri patrati. Aria noua fiind cu 4 metri patrati mai mica, este de 156 de metri patrati.

Intr-un cub exista relatia Aria laterala=4*Aria bazei, deci in cazul tau, Aria laterala=4*64=256 decimetri patrati.

| Derye a răspuns:

Aria unul cub este aceeasi pe oricare dintre laturile sale. Deci aria laterala e aceeasi cu aria bazei aka 64 dm^2.

La cealalta zice ca am prea multe semne, si nu ma lasa sa o postez. Pare rau.

| Derye a răspuns:

Didi@ Aria laterala e de 4 ori aria bazei?

ohhhhhh truee, ma gandeam doar la una din laturi.

| mariamar1997 a răspuns:

Sa si cred ca esti in clasa a V-a... sora mea e tot a V-a si nu a avut probleme de genu asta si nici eu care sunt a VII-a nu le stiu face