| dan1998 a întrebat:

Buna TPU com pot sa invat mult mai usor valentele elementelor chimice?

Răspuns Câştigător
| Anonymous15 a răspuns:

Se invata usor, daca stii fiecare element in ce grupa este. Elementele din grupa 1A au valenta 1 cele din grupa 2A au valenta 2 cele din grupa 3A au valenta 3 cele din grupa 4A au valenta 4 cele din grupa 5A au valenta 8-grupa (5)=valenta 3 cele din grupa 6A au valenta 8-grupa(6)=valenta2 cele din grupa 7A au valenta 8-grupa(7)= valenta1. Sper sa te fi ajutat, funda plz!

3 răspunsuri:
| Rάđü a răspuns:

Nu exista o anumita metodă sa înveti mai usor valentele, pur si simplu prin exercitiu le vei invata. Eu sunt pe a8-a si stiu si masele la elemente.

| Anonymous15 a răspuns:

Mz mult :X

| Rockeru a răspuns:

Nu e chiar asa greu dar mai is exeptii. Grupa 1 valenta 1, grupa 2 valenta 2 grupa 3 valenta 3 si grupa 4 valenta 4, si dupa se complica putin. Grupa 7 valenta 1 grupa 6 valenta 2, 4, 6 in afara de O, si grupa 5 valenta 5 si 3. Poti sa te gandesti ca valenta creste de la grupa 1 la 6 de la stanga la dreapta si creste de la grupa 7 pana la 5 creste Si de la dreapta la stanga