| badraraa123 a întrebat:

Cum imediat începe școala, vreau să vă povestesc ceva și sper ca cineva să mă lămurească. Am terminat clasa a VIII-a, am fost repartizat la un liceu, mai exact, Liceul Economic 'Andrei Bârseanu' pe profilul Turism și Alimentație, la Intensiv Engleză. Cum am ajuns în ziua de înscrieri la liceu, am fost îndrumat alături de mama mea în completarea unor fișe. La pagina cu opțiuni, la Turism și Alimentație erau două opțiuni ( sau specializări) : Specialist în Turism sau Specialist în Gastronomie ( ceva de genul îmi aduc aminte) iar profesorul care ne-a îndrumat m-a întrebat dacă am dat examenul de bilingv la engleză. Eu i-am răspuns că nu, iar acel profesor a numerotat optiunile astfel : a pus 1 la Gastronomie și 2 la Turism. Ceea ce mi-e frică este faptul că să nu fiu repartizat într-o clasă cu specializare Gastronomie. După cum am fost documentat, la Intensiv Engleză se dă doar un test la începutul anului școlar, nu necesită bilingv. Eu chiar vreau să intru la Turism, mi-e frică să nu fiu repartizat la Gastronomie. Cei bine informați vă rog lămuriți-mă! ????

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă într-un final ajungi la gastronomie, cum vine vacanța dintre semestre bagă cerere de transfer.

| Raducons a răspuns:

Prima optiune este de obicei aleasa, acel profesor a incalcat dorinta ta si nu tebuia sa ii pese lui de examenul de bilingv al tau.A facut un buz asupra ta si trebuie sa ii ceara parintii tai socoteala, probabil vei fi repartizat la gastronomie din cauza unui tampit ca nu pot sa ii zic altfel. Eu zic sa megi la liceu din timp si sa te interesezi care e situatia poate poti rezolva daca nu e cum doresti

| christine99 a răspuns:

Poti sa ridici problema asta la inceput de an si o sa se rezolve.

| BogdanM275 a răspuns:

Daca ai fost deja repartizat la Turism, atunci nu ai cum sa fi repartizat în alta parte chestiunea asta trebuie sa o discuți atunci cu acel profesor.