| artseeker a întrebat:

Buna TPUbig grin Cine a citit Baltagul? Care sunt personajele pozitive si care sunt negative? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| freedomangel a răspuns:

Pozitive: vitoria lipan, nechifor lipan, gheorghita, minodora, parintele daniil.
negative: cei doi criminali ( bogza si cutui) happy

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Http://www.ebacalaureat.ro/......l-Baltagul

"Baltagul are un numar impresionant de personaje. Exista personaje principale: -Vitoria--Nechifor Lipan--Gheorghita

si personaje secundare: Minodora--preotul Danila--baba Maranda--hangiul David--hangii ceilalti si sotiile lor--Calistrat Bogza si Ilie Cutui. Exista pers. episodice:-mos Pricop si functionarii de la prefecturi (Dorna si Piatra Neamt).

Toate aceste personaje contribuie fiecare in felul sau la descoperirea adevarului. In plus, personajele contureaza doua lumi diferite: o lume arhaica, cunoscuta Vitorie si pe care o respecta cu sfintenie si o lume noua in care Vitoria intalneste alte randuieli.

Sadoveanu ofera prin intermediul actiunii si al personajelor o imagine ampla si profunda a vietii.

| AdytzTheWolf a răspuns:

Am vazut eu filmul, pai femeia, fica si fiul sunt personajele pozitive, la sfarsit apare acel cioban care la ucis pe sotul acelei femei, ma rog e lunga povestea, daca mai vrei sa stam la o vorba ceva ady. wolf e idu meu

| CyPack a răspuns:

Intrebarea asta imi ajuta si mie big grin