| AngieSutru a întrebat:

Dacă am rămas repetenta in clasa a11a, iar eu vreau sa ma mut la alt liceu nu sa raman in asta care sunt, trebuie sa imi calculez media pe tot anul din clasa a10a? Si inca ceva, ma pot muta chiar daca a inceput anul școlar?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se ia in considerare media de promovare a cl. a X-a, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.
In timpul anului scolar te poti transfera doar daca te incadrezi in unele situatii prevazute de ROFUIP, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Violleta2022 a răspuns:

Transferul se face la inceput de an scolar, in urma unei cereri de transfer la directorul liceului unde doresti transferul.
Bineinteles, directorul poate sa-ti accepte transefrul sau poate sa-l refuze.
Mediile si situatia scolara nu o calculezi tu, ci o vor cere ei prin fax sau email, de la fostul liceu, dar numai dupa ce se aproba transferul.

| Afurisenia a răspuns:

Daca au mai ramas locuri, te poti muta si acum.

| Xw3R a răspuns:

Da, te poţi muta doar dacă au mai rămas locuri libere. Dacă ai rămas repetenta, clasa oricum o vei repeta, dar da, te poţi muta fără niciun fel de problemă. Vorbeşti cu directorul şi faci o cerere la secretariat. Trebuie să ai acordul şi de la liceul la care eşti acum, cât şi la cel care vrei să te duci. Dacă vrei să îţi schimbi profilul, trebuie să dai şi nişte diferenţe (în caz că nu te descurci la profilul pe care îl ai acum).
Îţi recomand filologie-filologie bilingv engleză. Presupun că eşti la mate-info, ştinţe sociale sau ceva de genul?
Totuşi...din ce m-am documentat, te poţi muta doar cu un motiv serios. Ce înseamnă motiv serios? Adică că te muţi într-o altă parte a oraşului, ai o problemă de sănătate sau ceva de genul ăsta. Altfel, nu prea o să poţi. Merită încercat. Grăbeşte-te la secretariat până nu se fac cataloagele. O zi bună să ai!