| Era256 a întrebat:

Bună TPU, de ce a scăzut atât de mult populația României după anul 1989?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A scazut din 3 motive principale: liberalizarea avorturilor, exodul in strainatate si retinerea cuplurilor de a avea copii.

| darrio2007 a răspuns:

De acord si cu Anacristina0444 dar si datorita „bunăstării" traiului din Romania.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca au plecat peste hotare! laughing

| Anacristina0444 a răspuns:

Pentru ca Ceaușescu a dat un decret prin care avortul a fost interzis (puteai sa faci avort doar daca născusei 3 sau 4 copii). Nu existau metode contraceptive, extrem de multe femei au murit sau au făcut închisoare din cauza ca au încercat sa-si întrerupă cursul sarcinii. Dupa revoluție, cand am devenit stat democratic, femeile au putut dispune cum au vrut de corpul lor. Aveau libertatea sa se protejeze sau sa facă avort si incet-incet a scăzut numarul nasterilor.