| AnDrEy99RO a întrebat:

imi puteti spune si mie ce inseamna alteratie (la limba romana clasa a-VIII a)

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Poate aliteratie.ALITERÁȚIE, aliterații, s. f. 1. Procedeu stilistic care constă în repetarea aceluiași sunet sau a unui grup de sunete în cuvinte care se succedă. 2. (Med.) Repetare a unor sunete sau silabe în stări de puternică excitație psihică. – Din fr. allitération.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe dexonline.ro, la aliteratie, alteratia se refera la muzica.

| valentingb a răspuns:

Mancarea alterata provoaca toxnfectie alimentara. ALITERATIA reprezinta o alaturare de cuvinte alese special pentru a creea o vibratie, pentru a da un sentiment anume. "Unde unda daruie " Citeste poezia Plumb de Bacovia, vei intelege mai bine.

| facepalmlol a răspuns:

E aliteratie nu alteratie!