| Bettt:) a întrebat:

Imi puteti spune, va rog, cum sa incep o paralela literara intre opere care au aceeasi tema? De exemplu la tema joc si joaca am de facut paralela intre "Prefata" de Tudor Arghezi si "Dupa melci" de Ion Barbu. La fantastic pot alege "La Tiganci" de Mircea Eliade si "La Hanul lui Manjoala" de I.L. Caragiale sau "Sarmanul Dionis" de Mihai Eminescu. Imi puteti da idei despre ce ar trebui sa contina si cam cum ar trebui structurata o astfel de compunere? Va multumesc! :*

1 răspuns:
| Sahasrara a răspuns:

Salut! Faptul că cele două opere au o aceeași temă, îți dă un punct de pornire pentru o comparație stufoasă. Adică : trebuie să arăți în primul rînd cum se aseamănă, în ce părți (cu citate) operele te duc cu gîndul la aceeași idee, în ce fel autorii se referă (iarăși citate) la tema cu pricina. După ce ai făcut asta, trebuie să scoți în evidență stilul personal al fiecărui autor, adică să arăți diferențele, modurile de gîndire originale ale fiecăruia. Îți dau un exemplu, Argezi are o nuanță paternă în poeziile sale, totdeauna se gîndește la ce lasă copiiilor săi. El nu folosește foarte multe coduri, decît cîteva simboluri și preferă să facă o poezie mai romanțată, mai tandră. Barbu, fiind matematician de formare, folosește tot felul de formule specific matematice în poezie, tot felul de coduri și de simboluri, poezia fiind ca o formulă. Deși pare simplă, ea ascunde foarte multe idei în cadrul simbolurilor. Tot așa, cu exemple, trebuie să mai scrii și tu happy
Sper că ți-am fost de folos. Succes.