| AlexAL275 a întrebat:

Lista de pacate este metaforă sau alta figura de stil?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un termen dintr-o zonă de interpretare a realității unde intervine Dumnezeu, divinitatea. Astfel o greșeală față de legea o omenească este infracțiune și se pedepsește conform unui cod de legi.
Dacă izvorul legii este divinitatea, atunci nu calci o lege omenească, ci o lege divină, venită de undeva de sus. Acea infracțiune să numește în codul de legi divin păcat.
Apoi poți să faci o listă.
Metaforă, figură de stil, consultă dicționarul, cum spune prietenul meu Frankie ( frenchi) șoferul de la TIR.