| Meryem027 a întrebat:

TPU! happy Ma contrazic cu un un prieten. Deci, in constructia " calul i-a spus" figura de stil este personificarea (parerea mea) iar el spune ca este metafora.Nu cred ca este o metafora, deoarece nu arata nicio comparatie ascunsa iar prin verbul "a spus" deja i se atribuie o insusire omeneasca, deci e personificare.Am dreptate sau nu?big grin Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Este clar o personificare.Cu plăcere.

8 răspunsuri:
| EuSiCuMine a răspuns:

Sincer, nu ai dreptate... laughing
E o metafora!

| DeeaLove08 a răspuns:

Da, este personificare pentru ca datorita verbului" a spune" i se atribuie animalului insusiri omenesti

| Name_3685 a răspuns:

Este o persinificare deoarece calul nu are cum sa ii spuna ceva cuiva si facand aceasta prop ii atribui insusiri omenestihappyspune`i prietenului tau ca nu are dreptatehappyti-as da un exemplu de metafora dar nu imi vn nici unul in minte acumhappypup:*

Răspuns utilizator avertizat
| upgrade a răspuns:

Personificare

| djza a răspuns:

Calului i se atribuie o calitate omeneasca, deci este personificare.

| florin9999 a răspuns:

Da, ai dreptatewinking. Cum zici si tu, verbul,, a spus'' ii atribuie insusiri omenesti.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este personificare clar pentru. ca i se atribuie insusiri omenesti caii nu pot sa vb