| deeadeea111 a întrebat:

pe 22 noiembrie am teza la romana si profesoara noastra nu ne-a dat inca ce sa invatam deoarece a lipsit aproape toata saptamana, cam ce primesc la teza pe clasa a 8a?

4 răspunsuri:
| deeadeea111 explică:

As sa stiu mai exact la literatura, o sa ne dea vreo demonstratie?

| dydydeea a răspuns:

Noua o sa ne dea un text la prima vedere (tip evaluare nationala ) si o sa avem de argumentat ca un text apartine genului liric sau epic si a zis profa ca s-ar putea sa ne dea si din ''miorita'' -motivele sau din ''dorinta''/ si cam atat bafta la teza!

| Gabriela_Elena_1997 a răspuns:

Buna! pai eu cd am dat teza in clasa a 8, anul trecut,ne-a dat analiza unei poezii(cateva figuri de stil,imagini artistice), text la prima vedere, parti de vorbire/propozitii, propozitii (secundare, principale)...cam atata imi aduc aminte. sper sa te fi ajutat :*

| GabrielaElena98 a răspuns:

Poi si eu sunt a 8 si o sa ne dea vocabularul (sinonime, antonime paronime... conversiunea.) si de argumentat ca poezia respectiva este opera lirica ( marcile eului liric, figuri de stil... cu exemple) sper ca ti-am fost de ajutor. funda?