| Isfnasdas a întrebat:

Buna TPU :*, puteti sa-mi dai exemple de persoane importante din Elvetia/Austria sau Ungaria? big grin (p. s. nu e pentru scoala e doar din curiozitate si nu-mi spuneti sa caut pe google ca nu gasesc ceea ce vreau...)

Răspuns Câştigător
| loveyouschatz a răspuns:

Austria - Potrivit unor legende, împărăteasa Maria Tereza a Austriei (1717-1780), din Casa de Habsburg, avea o mare dragoste pentru cai, care ar fi depăşit limitele normalităţii.Ea ar fi făcut sex cu nărăvaşii ei armăsari, după cum au zvonit servitorii imperiali. Se spune chiar că şi-ar fi găsit sfârşitul, la 5 noiembrie 1780, într-un grajd, sub copitele unui cal. Aflată în plin elan erotic cu un armăsar, împărăteasa l-ar fi biciuit, iar animalul ar fi zdrobit-o.

Franz Joseph al Austriei a fost un împărat al Austriei din Casa de Habsburg, rege al Ungariei și Boemiei, rege al Croației, mare duce al Bucovinei, mare principe de Transilvania, marchiz de Moravia, mare voievod al Voievodatului Serbia etc. din 1848 până în 1916.Domnia sa de 68 de ani a fost a treia ca lungime dintre domniile din Europa, după cea a regelui Ludovic al XIV-lea al Franței și a principelui Johann al II-lea al Liechtensteinului.Franz Josef s-a născut la 18 august 1830 în castelul Schönbrunn, fiind primul născut al arhiducelui Francisc Carol Josef (1802 - 1878), fratele mai tânăr al împăratului Ferdinand I al Austriei, și al soției sale, Prințesa Sophie Friederike Dorothée Wilhelmine de Bavaria (1805 - 1872). Franz Josef a avut trei frați și o soră. Ferdinand I a renunțat la tron pe 2 decembrie 1848 și astfel tânărul Franz Joseph devine împărat la frageda vârstă de 18 ani.

Carol I al Austriei sau Carol al IV-lea al Ungariei a fost ultimul împărat al Austriei (1916 - 1918) și totodată ultimul rege al Ungariei (sub numele de Carol al IV-lea), ultimul rege al Boemiei (sub numele de Carol al III-lea) etc.

Elisabeta de Wittelsbach, cunoscută mai ales sub numele Sisi, (n. 24 decembrie 1837, München - d. 10 septembrie 1898, Geneva) a fost soția împăratului Franz Joseph al Austriei.

Presedintele austriac in exercitiu, Heinz Fischer este la al doilea mandat. asta stiu eu happy