| MihalacheAna1989 a întrebat:

Saptamana viitoare este Olimpiada de Geografie Terra si vreau niste sfaturi pentru a invata eficient.
Ma ajutati?
FUNDITA! happy

Răspuns Câştigător
| Annehappy a răspuns:

Eu am mers la olimpiada de religie si chiar m-am calificat la urmatoarea faza. Iti spun cum invat. Pana acum am tocit si nu puteam sa retin nimic, dar acum Imi asociez informatiile cu o emotie. Cand citesc un paragraf important ma gandesc la ceva frumos, iar in cazul in care mi se intampla sa am un lapsus in timpul examenului, ma gandesc la acel ceva sau recit un cantec ce mi-a transmis acea emotie si informatia imi iese la iveala. Mereu m-am judecat pentru faptul ca invat si nu pot retine, dar nimeni nu poate invata mot-a-mot, trebuie sa fii sincera cu tine si sa te pui la incercare. Asociaza-ti informatiile cu ceva, orice... Succes! :*

2 răspunsuri:
| OoKidaLoveoO a răspuns:

In ultimul an niste colegi au mers la olimpiada si accidental am auzit ca:
Ar trebui sa iei toate manualele de clasa ta si macar sa le rasfoiesti
Listeaza niste mape si incearca sa le completezi cu numele oraselor raurilor etc
Invata tot caietul(Iti garantez ca asta te ajuta)
Incearca sa faci niste cartonase cu intrebari si raspunsuri si impreuna cu un prieten care sa te intrebe raspunde la toate pana le inveti.
Sper ca te-am ajutat