| Lvai a întrebat:

se apropie exexamenul de capacitate si încă nu m-am decis pe ce profil sa ma duc. Oscilez între mate-info și științe ale naturii, mi-ar plăcea la științe insa nu sunt așa bună la chimie și vreau să știi dacă chimia din gimnaziu e aceeași cu cea din liceu.Sau cineva care este sau a fost la profil științe să îmi explice si mie cum sta treaba dacă este ușor sau mai greu.

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Dar la profil umanist nu vrei?big grin

Deci chimia de la profilul SN din liceu ''se leaga'' si depinde si de chimia invatata in clasele gimnaziale.Deci trebuie sa stii chimia din a-7-a si a 8-a fiindca ea e baza si de acolo pleaca pe mai departe aprofundarea ce se face la liceu la chimie.

La mate-info trebuie sa stii foarte multa matematica si informatica dar si fizica.e destul de greu dar daca iti plac stiintele exacte e ok.

La profil umanist(filologie, stiinte sociale) se duc cei carora le plac mai mult limba romana, limbile straine, istoria si geografia.

Alege ce iti place si ce vrei tu, nu ce vor altii...Succes.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În mod SIGUR, la Matematică-Informatică este mult mai GREU decât la Ştiinţe ale Naturii!
Deci, îţi RECOMAND să te înscrii la un liceu cu specializarea de Ştiinţe ale Naturii big grin

Toate cele bune!

Întrebări recente