| Bianca1611 a întrebat:

Stiti cumva daca exista vreun dictionar hawaiian-roman online,sau nu neaparat online, iar daca exista cat costa, eu am cautat pe difeite site-uri dar nu am gasit, poate ma ajutati voi happy Dau funda, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| RaspunsCastigator a răspuns:

Dictionar nu dar translator da.
Dar eu nu cred ca exista limba hawaiana.
Acolo se vb alta limba. Nu stiu exact care.
Fundita? xD

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnişoară, eu nu ştiu dacă matale ştii pe ce lume trăieşti!
În primul rînd eu nu cred că hawaii- enii de baştină au cunoştinţă că există în lume o ţară care se numeşte Româ-nia şi o limbă care se numeşte româ -na.
Şi atunci la ce ar fi nevoie ca acei oameni să inventeze un dicţionar hawaiiano - român? Şi viceversa.
În altă ordine de idei, dacă Hawaii este un stat al S.U.A, ţară în care se vorbeşte preponderent limba( oarecum ) engleză, dacă ar vrea să converseze cu un român, de ce ar vrea să o facă în acel dialect, să-i zicem hawaiian, şi nu ar face -o în engleză, care este cumva mai la îndemîna şi a unui român?
Mare e prostia omenească!

| ErrorFound a răspuns:

Hawai-ul este stat U.S.A. Se vorbeste engleza + dialectele locale(ale triburilor).