| anne0006 a întrebat:

Stiti de o supersitie in care daca atingi o cioara este un semn rau? Deoarece am vrut sa o ajut neputand sa zboare si apoi am aflat ca ar fi semn rau...

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Superstitii. Nu este adevarat.
Bravo pentru gest!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E un gest omenesc, curajos, frumos, de a ajuta să zboare, ceea ce alții nici măcar nu ar îndrăzni să atingă. straight face
Nu știu dacă ai reușit să o ajuți, răsplata ajutorului tău ar fi fost zborul ei. Tu acum, ar trebui să simți o mulțumire sufletească, nicidecum o teamă stranie, strecurată de cineva în suflet.
Personal, nu am auzit niciodată de o asemenea superstiție. Adevărul e că nici nu (prea) cred în ele. Dar uite, continui să cred, în bunătatea unui om.

| gelu1970 a răspuns:

Ai facut bine.
superstitiile nu ajuta cu nimic
continua sa ajuti necuvantatoarele.

| WaterDrop a răspuns:

Sunt doar superstitii cum ai spus si tu.Nu te ingrijora, nu patesti nimic. Ignora`le.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Chiar crezi ca ar fi semn rau? Nu prea as crede. E un animal, trebuie ajutat. Daca tu ai fi fost in locul ei, ea te-ar fi ajutat.

| Doctorfishadi a răspuns:

Nu este nici un semn rau.Sunt superatitii, nu va mai speriati asa mai copii. Daca poti ajut-o, se hraneste cu diverse.Ii poti da paine si apa, daca nu este ranita o tii pana isi mai revine. Daca ai vazut tu de la dinstanta ca nu poate zbura... Daca nu are rupta aripa, ar trebui sa le tina pe lângă corp. Dacă le tine in alta poziție înseamnă că are aripa rupta probabil.Vezi ca musca rău, sunt pasari bine cladite cu un cioc solid.Indiferent ca este pui sau adult o să te muște. Dacă nu musca înseamnă că este foarte bolnavă, o cioara sănătoasă musca.Dar nu te speria, ia-o cu un prosop și nu pățești nimic.Trebuie să înțelegem comportamentul animalelor,nu să îl judecăm. Dacă poți ajut-o,eu am ajutat rândunici,vrăbii, sticleti, gugustiuci. Uneori le puneam capăt zilelor, aveau răni îngrozitoare unele, membre lipsa, nu este uman să se chinuie.Nici măcar o cioara nu este ok să se chinuie, chiar dacă au culori închise.De pisici și ciori am auzit povesti mereu.De ce nu zice nimeni ca un cățel negru poarta ghinion.Este doar o simplă culoare.Iar ce spune religia sunt apuse, cu scosul ochilor mântuitorului...Chiar dacă așa s-a întâmplat (prin absurd) au trecut mii de ani de atunci, ciorile alea au murit demult.Iar când aud că trăiește cioara 300 de ani mă bufneste râsul instant.Am cochetat atia ani cu medicina veterinara încât aș putea fi considerat veterinarul comunității.Vioara are o durată de viață medie de 30 de ani, far depășesc 20 în cifre reale.

| Doctorfishadi a răspuns:

Scuze pentru scrierea incoerenta, site-ul a deviat putin si a corectat...Prost,evident.

| Doctorfishadi a răspuns:

Promit sa reeditez cand pot personal totul de pe calculator, pentru moment sper sa fi inteles.

| ALittleDeath a răspuns:

E foarte grav!

| Mangalau a răspuns:

Depinde ce cioara ai atins.