| Raraa a întrebat:

Buna,TPU! Sunt clasa a IX-a la stiinte sociale si voiam sa va intreb daca imi puteti raspunde la cateva intrebari despre acest profil.
~Ce istorie si geografie se studieaza(a Europei, Romaniei, etc.)?
~Ce biologie se preda?
~La liceu se mai face desen?
~Si o ultima intrebare:In ce consta logica si argumentarea Si tehnologia informatiei si comunicarii?
Stiu:cam multe intrebari. laughing)
Va multumesc anticipat!
Dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| GoldandSilver a răspuns:

1.La istorie in clasele 9-10 vei face istorie universala iar apoi a Romaniei, care doar aceasta e utila pentru bac.La geografie vei face in a 9-a geologie, astronomie si geografie umana, iar in a 10-a geopolitica.In urmatoarele clase vei invata despre Europa si Romania care doar acestea sunt necesare pentru bac.
2.Se preda doar biologie vegetala si animala.In cls. a 9-a vei invata clasificarea lumi vii(cele 5 regnuri, ce asemanari au, increngaturile, clasele si ordinele lor), iar in a 10 vei invata functia de relatie, de nutritie si de reproducere a vegetalelor si animalelor.Vei avea lectii de anatonomie si igiena.Vei avea 1h/sapt iar apoi in 11-12 o vei pierde.
3.Da in 9-10 1h/sapt apoi o vei pierde
4.La Tic vei face in 9/11 2h/sapt iar in 10/12 1h/sapt vei invata despre calculator, diverse programe... Funda?

2 răspunsuri:
| Raraa explică:

Va multumesc amandurora pentru raspunsuri.Mi-au fost de ajutor.Si v-as da la amandoi funda, dar nu pot decat unuia.Dar, oricum va multumesc din nou! big grin

| VrajitorulMaleficRevine6666 a răspuns:

In clasa a IX-a se studiaza geografia lumii
se preda citologia seamana oleaca cu zoologia dar sunt mai multe amanunte
se face desen pana in clasa a X-a inclusiv
logica nu stiu sa-ti explic e ceva asemanator cu ed. tehnologica din a-VIII a iar tehnologia informatiei si comunicarii(T.I.C.) te invata lucruri practice pe calculator(paint, word, power-point, etc) sper ca te-am ajutat