| Evelyne96 a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a si, ca multi alti colegi de suferinta, nu stiu la ce facultate sa dau. M-am apucat de pregatirea pentru medicina, dar am descoperit ca ma enerveaza chimia aceea stufoasa si nu stiu daca asta ar putea compensa faptul ca imi place mult anatomia si patologia. Plus ca nu mi-e scarba nici de cadavre, nici de cantitatea uriasa de informatii care se cere la medicina. Pur si simplu chimia ma omoara si daca nu o pot intelege singura, atunci ce rost ar avea sa-mi iau un meditator, ca doar nu-l pot purta dupa mine timp de 6 ani? Apoi ar fi facultatea de biologie, dar tare mi se pare ca o sa ies somera dupa 3 ani sau, mai rau, profesoara de biologie. Iar in ceea ce priveste politehnica, imi place matematica, dar am avut ghinionul sa nimeresc numai profi imposibil de agreat din generala si pana acum. Imi mai place si scrisul, dar cred ca n-am ce cauta pe la litere ori jurnalism.
Orice parere mi-ar fi de mare ajutor (mai ales daca vine de la studentii acestor facultati).

1 răspuns:
| LoLiLop a răspuns:

Sunt exact in aceeasi sitatie doar ca eu sunt in a Xa.Mai am timp sa ma gandesc.
Desi e pe profil unan inceara psiholgia.Si aici trebuie sa ajuti, sa tratezi...
Totusi iti sugerez sa dai la medicina daca iti place.In strainatate o sa gasesti locuri de munca. Nu te stresa din cauza chimiei. Alege ce iti place mai mult. Fericirea e mai importanta decat banii.