| Skaoncsnsk a întrebat:

Buna tpu...trec în clasa a 8 a și am capacitatea anul acesta. Fac ore la matematica in special. Am nevoie de niste scurtături la învățat pentru că eu daca nu învăț să îți spun lecția că pe o poezie nu pot sa învăț. Nu știu de ce dar doar așa pot învăța. Vreau niste "trucuri " că sa pot învăța din timp pentru a nu uita totul până la examen. Mersi!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata nu vei retine nimic, daca inveti lectia ca pe o poezie, papagaliceste. este cea mai proasta metoda de invatat asta, pentru ca dupa 1-2 luni ai uitat ce ai invatat si habar nu ai la ce-ti ajuta.
Lectiil se invata pe portiuni mici si se inteleg logic, ca sa le poti retine si sedimenta pe termen lung, mai ales daca te astepta examene grele.
In cazul tau, te stafuiesc sa te opresti acum din a invatat papagaliceste si sa citesti incet, fiecare paragraf inceracdn sa-l explici cu cuvintele tale, doar ce ai inteles. In felul asta, toata informatia se sedimenteaza in creier si o ai acolo pentru ani buni sau chiar toata viata.

3 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Fă ti scheme. Ia culori de diverse culori, subliniază lucrurile foarte importante și învață să faci legături între ele. Desenează fiecare figura geometrica pe coala scrie i cum se calculează laturile, înălțimea etc, teorema cum se face, lucruri esențiale

| Mircea08 a răspuns:

Atunci cand citesti, intreaba-te permanent "de ce". Atunci cand vei reusi sa raspunzi la toate intrebarile ("de ce") inseamna ca stii cum trebuie sa inveti.

Răspuns utilizator avertizat