| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

Vreau mult de tot sa intru la facultatea de informatica ( sunt a 9 a deci am timp :D ). Dar eu sunt pe profil economic, si nu vreau sub nici o masura sa ma transfer la mate info. nu pentru ca ar fi materia grea dar... am aici o clasa super tare, si destul timp sa invat limbaje de programare si alte chestii. pe cant mate-info e cel mai slab profil din oras cu cei mai putini si slabi elevi, in timp ce economicul e cel mai bun.
deci, daca invat tot de aici http://www.webmateinfo.com/probleme-rezolvate-clasa-9, si mai invat si de pe alte site-uri (deza am inceput sa invat c++ ), as avea vreo sansa sa intru la facultatea de info? daca nu, ce ar mai trebui sa fac :(?
cu matematica nu-mi pun problema. profesoara noastra face matematica foarte grea cu noi, multi dintre elevii ei iau 10 la bac :D + ca am o carte din mate-info din care rezolv toata ziua.
deci daca e cineva care a reusit sa intre si-mi poate da un sfat... il rog frumos.

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Salut! Eu sunt tot clasa a IX-a numai ca la profil de mate-info.La noi in oras e cel mai bun profil dintre care poti alege si liceul are si renume la aceste materii. Atata timp cat ai o profesoara buna la matematica inseamna ca ai mari sanse sa intri. De multe ori ma si enervez pe profesorii nostri de info.Tot ce stiu e sa predea tot felul de programe si sa ne puna sa facem toata ziua probleme de pe site-urile PbInfo sau. Campion. Poti de asemenea sa comanzi un manual de 30 de lei despre C/C++ intrucat este foarte util si iti explica pas cu pas.Eu fac 6 ore de info pe saptamana (profil intensiv) dar sunt de parere ca materia din acest an putea fi lejer invatata in timpul unei vacante de vara.De ce? Intrucat tot ce facem zi de zi sunt probleme.Cat mai multe probleme ca sa te obisnuiesti cu ele. Daca ai codeblocks in calculator si un gram de pasiune pentru C++ totul este posibil! Daca ai un anumit profil nu esti obligat sa alegi o facultate specifica.O sa se dea examen si daca reusesti sa inveti C++ indeajuns o sa iei. Singura diferenta e ca unii au 6 ore pe saptamana si altii mai putine. Atata timp cat inveti matematica si rezolvi multe probleme la C++ poti sa stai fara grija. Nu toti care au 6 ore de info pe saptamana sunt si buni.Am colegi care atunci cand se intoarce profesorul 5 minute sau cand zice "Ma duc si eu pana in cancelarie ca am o problema"schimba imediat pe Cs. Eu unul prefer web desingnul dar fiecare poate sa aleaga ce ii place. Am raspuns la aceasta intrebare intrucat vreau sa stii ca poti intr-o singura vacanta sa recuperezi tot ce am facut noi intr-un an daca esti pasionat.Este simplu.Toata lumea sta in vacanta(unii zic ca fac ceva in timp ce nu fac nimic)Daca lucrezi ii intreci pe toti cei ce au stat sa piarda timpul.
Concluzia este ca acest profil nu reprezinta o pasiune in mod special ci sute de ore de incercare. Daca iti doresti cu adevarat si esti dispus sa muncesti atunci ai toate sansele din lume sa intrii la aceasta facultate. Iti urez succes!

| Disharmony a răspuns:

Nu știu dacă ce înveți tu coincide cu ce vei avea la admiterea la facultate. În plus, matematica pe care o faci e de 10 ori mai simplă decât cea de la M1; problemele alea „grele" sunt, mai mult ca sigur, ușoare pentru cineva serios de la mate-info, iar un 10 la profil tehnologic e echivalent cu un 6-7 la profil real.
Eu îți sugerez să-ți cauți un profesor îndrumător, cineva care știe la ce nivel trebuie să ajungi și ce să înveți. Programarea nu e chiar atât de ușoară, trebuie să ai multă ambiție și minte ca să o înveți singur.
Dacă nu vrei la mate-info, ai putea încerca la științe ale naturii, măcar acolo mai faci cât de cât informatică.