| NimeniAlta a întrebat:

Buna TPUhappy Vreau, pe viitor sa ma inscriu la o facultate in california. cam ce ar trebui sa contina dosarul de inscriere si ce taxe pot fi? daca studiaza cineva in alta tara sa imi povesteasca si mie cum s-a inscris si ce examene a dathappy Multumesc.

1 răspuns:
| georgesur a răspuns:

Frumoasa intentia! Sper sa fii si competitiva, caci altfel (spre deosebire de Spiru-Haretele nostru) platesti si nu absolvi nici primul semestru. Taxele sunt intre $15000 si $45000 /an, dar pot sa scada daca obtii o bursa pentru straini (pe care trebuie sa ti-o mentii prin performanta). Ca sa speri sa fii admisa trebuie sa dai testul de limba TOEFL, la care iti trebuie un punctaj cit mai bun.
Aplicatia, care este cam diferita de "dosarul nostru", trebuie sa atinga multe aspecte de care se tine cont(pe linga inteligenta si cunostinte):abilitati de comunicare, creativitate, spirit de echipa,
practicarea sportului, abilitati de leader, interesul fata de social si dorinta de a ajuta, etc.; precum si activitatile tale extrascolare cu performantele obtinute

Întrebări recente