| AlexAL275 a întrebat:

Vreau si eu niste sfaturi cu privire la limba engleza. Am probleme cu traducerea. Stiu fiecare cuvânt ce inseamna dar dacă mi se dă o propoziție mi-e greu să o traduc

Răspuns Câştigător
| CiprianValentin a răspuns:

Salut Alex! Iti recomand sa incerci cu propozitii cat mai comune, formate din putine cuvinte, sa incerci sa iti pui telefonul in limba engleza, si sa incerci sa traduci fiecare propozitie pe care o vezi in engleza. Incearca sa cauti mici texte pentru copii in limba engleza si incearca sa le traduci, daca nu te descurci, poti folosi google translate. Poti incerca sa repeti timpul verbelor, cred ca asta te va ajuta cel mai mult. Iti urez mult succes si sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| JaneEyer a răspuns:

Bună! Acest lucru poate ţine şi de interpretare. Îţi sugerez să incluzi engleza cât de mult poţi în viaţa de zi cu zi, să citeşti cărţi, să asculţi muzică şi să vezi filme, încercând să înţelegi ce înseamnă. Ar fi de ajutor să dai aici un exemplu de propoziţie pe care nu o poţi traduce, ca să vedem clar la ce te referi.

| Legion7X a răspuns:

Nu cred că ști fiecare cuvânt ce înseamnă.
Engleza este foarte mare.
Dacă citești un manual de engleză poți traduce multe cuvinte dar, dacă citești o carte în engleză deja intri în vocabularul complex.
Google translate este bun dar, are foarte multe cuvinte lipsă dacă te ghidezi cumva după el.

O problemă foarte mare în rândul pasionatilor de engleză mai este și inversiunea cuvintelor or gramatica precum și expresiile puțin mai complicate.
Un sfat urmărește subtitrările filmelor engleză română.

| wpetterssone a răspuns:

Trebuie să începi cu propozițiile ușoare. Apoi crește gradul de complexitate.
Începe să traduci cuvânt la cuvânt și vezi ce apare.

| Cristine9595 a răspuns:

Uita-te la filme, si noteaza ti cuvintele care iți par mai grele, eventual incearca și cu o aplicatie de pe google play.