| IubithaThaa a întrebat:

Vreau si eu notiuni generale despre algoritm, tipuri de structuri, si exemple de algoritm (informatica ) Funda

1 răspuns:
| LucaTheodor a răspuns:

Buna!
Am sa incep cu un pseudocod (Algoritm care nu este citit de C++)

1. De pe Marte se urca 5 martieni, de pe Neptun X neptunasi, de pe Pamant Y pamanteni, destinatie finala Jupiter. Cate fiinte au coborat? X si Y sunt numere citite de la tastatura.
Pseudocod problema:
1. Inceput
2. Declar datele X, Y, F
3. Citesc datele de intrare X, Y
4. F=5+X+Y
5. Scrie F
6. Sfarsit

STRUCTURA ALTERNATIVA
Pasii se executa, numai daca acea conditie pusa este adevarata. De obicei, problemele in care aceasta structura apare, contin cuvantul DACA (IF).
Ex. de probleme: Verificati daca un numar este par.

1. Verificati daca un numar este par.
Matematic vorbind, pentru ca un numar sa fie par trebuie sa fie divizibil cu 2. Nu?

1. Inceput
2. Declar X
3. Citesc X
4. Daca (X%2=0) atunci scrie " X = Nr. Par"; altfel scrie " X = Nr. Impar"
5. Sfarsit.

Eu din cate am invatat la scoala (profa de info ni le-a predat mai devreme) sunt doua tipuri de structuri.
1. Nu are nici un nume
2. Structura alternativa (decizionala)

O zi buna!