| anoonym a întrebat:

Buna TPU vreau si eu sa inteleg cum e cu pronumele personale si cele reflexive.de exemplu nu inteleg cum v,ti,imi sa fie pe rand si pronume personal, dar si reflexiv.

Răspuns Câştigător
| alexxis0712 a răspuns:

Ia-te dupa regula asta cand gasesti de exemplu "imi". Ca sa vezi daca e reflexiv te intrebi : cine face actiunea si cine o suporta? exemplu : Imi spal mainile.(Eu fac actiunea, eu o suport deci este reflexiv).si cand e personal nu se potriveste regula asta uite exemplu : Ea imi ofera bani.(Ea face actiunea, eu o suport, deci e diferit, nu tot ea o suporta.)asa iti dai seama.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este foarte SIMPLU sa deosebesti pronumele personal de cel reflexiv, crede-ma!
Exemplu Ma spal pe maini.
Eu ma spal pe maini.
Ma si eu sunt aceeasi persoana, deci este pronume reflexiv.
Exemplu Ma spala pe maini.
Eu ma spala pe maini.
Nu coincid persoanele, deci, este pronume personal.
BAFTA!