| parizer a întrebat:

Trec pe clasa a5-a si am avut media generala 9.53
Eu vreau sa devin medic, dar mama mea spune ca nu ma mai pot schimba asa mult in bine daca am avut asa medie asa mica
Credeti ca mai am sanse sa devin medic? Pot spune ca iubesc Biologia.

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Nu contează ce medii ai. Contează să fii pasionat de ceea ce faci. Mediile de multe ori nu reflectă inteligenţa cuiva. Pe lângă faptul că niciun profesor nu poate fi 100% obiectiv, o notă proastă poate reflecta o stare de moment proastă, o lecţie neînvăţată din diverse motive, o zi lipsită de inspiraţie, iar o notă bună poate ascunde rezultate copiate, o lecţie memorată, generozitatea profesorului (hai să le dau numai 8, 9 şi10, ştiu că n-au făcut prea bine la lucrare, dar şi-aşa nu faci nimic cu obiectul x în ziua de azi).
Pentru a fi medic trebuie să ai conoştinţe temeinice legate de universul plin de enigme al organismului uman, să-ţi placă oamenii, să ai o "chemare" spre acest domeniu. Pe lângă asta, îţi trebuie o intuiţie puternică şi o capacitate bună de a lua decizii în momente de stres maxim. Te vei confrunta cu multe situaţii în care va trebui să alegi rapid ce trebuie făcut pentru a salva o viaţă.
Dacă simţi că asta e pasiunea ta şi ai aptitudinile necesare, atunci nu renunţa la visul tău! Învaţă, munceşte din greu să ajungi acolo unde îţi doreşti!
Mult succes!

4 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Glumesti nu? Media din scoala generala nu are nici o importanta, nici media din liceu nu cred ca are importanta. La medicina dai examen de admitere la biologie si chimie. Daca esti in primii intrii daca nu esti nu intrii. Simplu.

| Tynnna a răspuns:

Ti-a trecut cumva viata si ai ratat sansa de a deveni medic? Nu! Normal ca mai ai sanse. Nu devii medic din clasa a 5-a. Nu intereseaza pe nimeni ce medie ai tu atata timp cat e destul de buna incat sa intri la liceul dorit. Si biologie poti face la orice liceu atata timp cat o inveti bine sa fii pregatita pentru mai departe. Nu inteleg de ce mama ta nu te incurajeaza. 9.53 e o medie foarte buna si ai atata timp la dispozitie s-o maresti..Cum adica sa te schimbi in bine? acum nu esti buna, sau cum? nu am putut niciodata sa inteleg astfel de parinti. Nu lasa pe nimeni niciodata sa iti spuna ce nu poti sa faci. Doar invata pentru visul tau.

| mihaMGB a răspuns:

Daca este doar o gluma, intru in joc si daca e pe bune, cel mai sincer raspuns: Mama ta abereaza, si asta pentru a te motiva. Stie ca poti mai mult, si se foloseste de pasiunea ta pentru a te motiva sa dai tot ce poti spre atingerea telului.Ai 7 ani sa decizi in ce domeniu doresti sa te specializezi si sa te perfectionezi.Acuma nu mai pune intrebari prostesti, daca ai o medie asa mare la varsta ta ar trebui sa si gandesti putin, si sa-ti dai seama ca nu are facultatea treaba nici cu media ta de liceu dar mai cu cea de generala.In fine, sper doar sa iti urmezi visul si sa-ti atingi telul in viata asa cum doresti.

| MariusYonuyzu a răspuns:

Depinde si de clasele 6, 7, si in special 8 dar ce e cel mai importat sa intri la un liceu bun de biolodie pe profim medic e examemu.