| Erin28 a întrebat:

Buna tuturor! La subiectul al treilea la bac la limba romana, de obicei, sunt trei subpuncte. De exemplu, daca se cere" tema si viziunea intr-un text poetic studiat :
- prezentarea a doua trasaturi care fac posibila incadrarea textului poetic studiat intr-un curent cumtural/ literar sau intr-o orientare tematica;
-ilustrarea a doua secvente poetice reprezentative pentru tema si vizunea despre lume;
-comentarea doua elemente de strucura, de compozitie si de limbaj".
Intrebarea mea este: trebuie neaparat sa iau aceste elemente in ordinea prezentata, sau le pot comenta si intr-o ordine aleatorie? Adica, la al doilea subpunct, pot, de exemplu, sa analizez tema, apoi titlul si apoi secventele, sau trebuie scrise numai in ordinea prezentata? Acum imi fac eseurile pe cont propriu si ma intrebam sa aud si parerea celor care au sustinut examenul.
Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Maliwiskey a răspuns:

Cred ca ar trebui sa respecti ordinea pentru ca asa are sens ceea ce ce scrii