| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

va rog sa ma ajutati! Trebuie sa scriu despre semnificatia titlului la erasmo sau a doua fotografie cu oameni mici de mircea horia simionescu...si am cautat pe net si nu am gasit mai deloc...ca rog poate mai eveti vreun caiet din anul trecut sa imi scrieti si mie pe TPU ceva la semnificatia titluilui!

4 răspunsuri:
| teaaa a răspuns:

Eu nu am studiat erasmo sau a doua fotografie cu oameni mici dar ai putea sa te zici ceva de "oameni mici", oamenii sunt persoanele mature(mari), iar oamenii mici sunt copiii si iata ceva ce am gasit intr-o carte de comentarii, dar este despre text, poate te ajuta cu ceva: apare ca o imbinare de real si de mister, rasfrante intr-un exercitiu ludic; Ideea de imitatie ludica, mult mai fireasca si mai reusita la copii decat la oamenii mari, pastreaza fondul neschimbat al ingenuitatii infantile, nealterat de trecerea timpului.indiferent daca linia Maginot sau tancul cu trei roti s-au realizat sau nu, asta nu este important pentru ca jocul copilariei s-a sfarsit, devine chiar o amintire, o" fotografie cu oameni mici". Incepe alt joc, reprezentat tot in plan scriptic "prima poezie de dragoste, inchinata Silviei", un fel de "sfarsit de copilarie".

| Ioana22B a răspuns:

Ms de raspuns tea, m-ai ajutat si pe mine:*
Alice ar trebui sa ii dai fundita, s-a straduit si ti-a scris ceva macarwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta ca si eu fac la fel

| simonik_4347 a răspuns:

Mersi tea mai ajutat si pe eu foarte mult...pentru teza asta ne-a dat