| yoyo_2588 a întrebat:

Va rog sa.mi spuneti cele mai bune facultati de biologie din tara, in afara de iasi si de bucuresti, doar cele la care se intra doar pe baza de dosar, fara examen de admitere. Eu doresc sa dau la iasi, dar in caz ca iau sub 8, 50 la bac, sa stiu sa aleg alt judet. Si daca sunteti buni, imi puteți spune ultima medie de intrare la iasi? Am auzit ca au fost medii mari happy

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista o contradictie in termeni: facultati bune la care se intra fara examen. Din start o facultate la acre se intra fara examen este una sdlaba sau foarte slaba. La cele slabe se intra cu note la bac maricele (peste 9), la cel foarte slabe se poate intra chiar cu media de bac chiar de la 8.7 sau poate 8.50. Una la care se intra cu medii de bac sub 8.50 practic nu merita facuta, nu e o facultate, e o imprimerie de diplome. Trebuie tu sa te hotarasti ce vrei: o facultate buna si atunci o cauti pe cea la care se intra cu un examen greu de admitere, sau o facultate slaba si atunci te poti duce la intamplare, la oricare te accepta, practic nici nu conteaza

| Peridava a răspuns:

Cele in care se intra doar pe baza de dosar, nu sint cele mai bune. La o facultate buna, concurenta e mare. De aici si examenul de admitere.