| Larisa_Andrada_1997 a întrebat:

Vin clasa a12a si deja vreau sa ma apuc sa invat lucrurile esentiale pentru bacalaureat. La istorie imi e foarte frica, cum as putea sa retin toate datele alea? Eu invat mecanic. Si la romana am cateva nedumeriri. Am o carte de eseu si acolo cam la fiecare opera am cate trei comentarii: tema si viziunea despre lume, particularitatile de constructie si relatia dintre cele doua personaje si nu stiu cum anume sa invat pentru ca nu am idee ce imi va pica la bac... Ma poate ajuta cineva? Va rog mult.

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

La istorie trebuie sa stii lucrurile generale, mai ales. Invata tot ce faceti la clasa, dar nu intra foarte mult in detalii. Asa am facut eu la biologie si am luat 9.40 chiar anul asta. La voi e si mai usor pentru ca se lucreaza pe un text. La romana eu zic ca e de ajuns sa stii foarte bine tema si viziunea despre lume la fiecare opera. Daca stii cam ce se intampla in text, iti va veni usor sa caracterizezi un personaj sau sa faci relatia dintre 2 personaje. Pe celelalte eseuri, adica pe cele cu personaje sau cu relatia dintre doua personaje, doar uita-te, citeste-le, dar mai bine nu te chinui sa le inveti pentu ca e foarte mult. De asemenea, ar fi o idee buna sa citesti si un rezumat al fiecarui roman/basm/nuvela din programa. La poezii incearca sa inveti din cartea aia a ta, dar fa si in asa fel incat sa ai poezia in fata. Profesoara noastra ne obliga sa le invatam pe derost. Revin din nou la mine si-ti spun ca am invatat doar acea demonstratie a operei, iar din ea am inteles si am reusit sa caracterizez macar un personaj. La BAC l-am ales pe Moromete, desi puteam sa scriu si despre Harap Alb sau Costache Giurgiuveanu. Am luat 8.45, cam putin fata de cat ma asteptam, dar a fost ok.

| Zaygon a răspuns:

Anul asta am terminat a 12-a la real si in timppul anului am dat si noi teste la istorie din sub 1 si sub 2 de bac si chiar nu ii cine stie ce e lucru pe text. E cultura generala si asa istoria e o poveste. Si la sub 3 eseu acolo sa zici ca ai de invatat.

Iar bacu la romana... e o abureala ieftina, care nu isi are rostu si care te freaca in ultimul hal. Si eu am invatat din cartea de esee pentru subiectul 3 si am respectat si limita de spatiu si ghici ce? Am luat 7, 5 si stiu sigur ca lucrarea e de mai mult de 8 asa ca astept rezultatul la contestatie.

| Tina88 a răspuns:

La istorie poti sa inveti evenimentele in ordine cronologica (ajuta), poti sa asociezi datele importante cu zile de nastere a persoanelor cunoscute.Cel mai important e sa iti placa, sa o iei drept o poveste. Nu sunt chiar asa de multi ani de retinut, nu te speria. Si daca plasezi actiunea in cadrul unui secol si nu spui anul tot pimesti puncte. Succes!

| Biancaxd1 a răspuns:

Buna! Eu tocmai ce am dat bac-ul, fiind la uman am dat la istorie si am obtinut nota 10 fara meditatii. In ceea ce priveste teama ta ca nu poti retine anii, te sfatuiesc sa inveti cronologic si sa asociezi fiecare an cu alte date pe care le cunosti. Nu este deloc greu, daca le repeti constant o sa le retii usor, nu trebuie sa inveti toti anii ci doar pe cei esentiali.
In ceea ce priveste romana, bazeaza-te pe eseul despre tema si viziune iar la personaje invata o pagina sau doua, in caz ca ai avea ceva legat de personaje combini aceste doua eseuri cu accent pe personaje. Nu este greu! Mult succes!

| Larisa_Andrada_1997 explică:

Si de exemplu daca as avea relatia dintre incipit si final?