| Vikaa a întrebat:

Buna,voi cate limbi straine cunoasteti? Cum le-ati invatat,ce metode ati aplicat? Am inceput de curand sa ascult muzica in limba sarba si imi place cum suna, dar nu stiu cum sa incep sa o invat.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Engleza și franceza și aș vrea cândva să mă apuc și de germană.
Engleza am învățat-o, baza bine în liceu cu 6 ore pe săptămână și la nivel mai avansat prin cursuri în particular + fixare cu filmulețe și filme/seriale în limba asta, cărți, articole etc
franceza am învățat-o în mare la facultate + 1/2 luni de cursuri și când mi-am elaborat lucrarea de licență și aș vrea să merg un semestru și-n Franța cu studii
Pentru germană intenționez să urmez un curs colectiv

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Engleză, franceză foarte bine.
Germană rusă, mă descurc bine.
Italiană spaniolă, mă descurc bine.
Cehă slovacă, poloneză sârbă, maghiară mă descurc binișor.
Japoneză, am învățat acum 37 de ani, dacă mă decid, în 3 luni mă pun pe picioare.
Cunoașterea tututor are fiecare o istorie și o experiență îndelungată și complexă.

| Mosotti a răspuns:

Engleza si Germana, doar ca la engleza mai am uneori probleme la inteles ce se vorbeste, la germana nu, in rest scris, citit, vorbit ok la ambele.
Engleza am invatat-o cu meditatii si am folosit-o doar la scris, citit la calc, germana tot cu meditatii dar aprofundata in Germania.

| alina2k18 a răspuns:

Zdravo moja malina laughing)
Malina inseamna zmeura, cum noi ROMANCELE avem nume de flori, sarboaicele au numele de fructe big grin
Engleza si franceza la scoala generala si liceu, engleza si la facultatea de limbi straine.
Germana la un curs.
Araba la facultate 1 an.
Spaniola by myself.
Engleza binisor, spaniola si germana conversational.
Araba stiu sa citesc si sa scriu relativ bine dar inteleg cuvintele pe care le stiu deja, restul nu laughing
Apuca-te de un curs de limba sarba, singura nu prea poti si daca inveti gresit asa ramaiwinking

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Engleza am învățat-o fără să vreau. Japoneza - practice, practice, practice. Începi cu semnele, cum se citesc literele, cum se scriu, după ce termini cu asta, înveți cuvinte simple care sunt formate din acele litere, apoi treci la cuvinte mai complexe și fraze uzuale, când ai un vocabular cât de cât, adică știi să recunoști câteva cuvinte când te uiți la un text, te apuci de gramatică. Trebuie să existe manuale de arabă. Dacă te mai uiți și la filme, seriale, mai încerci să și citești câte un articol în arabă, o să te descurci.

| JicaContra a răspuns:

Stiu o limba straina inclusiv romana big grin

citatul e din filmul Cody Banks 2 unde a fost intrebat chestia asta, dar era cu english in loc de romanawinking

chestia cu limbile straine, este cat de bun esti la asta, si sunt unii care efectiv au un talent nativ EXTREM sau cat de usor iti e sa inveti o limba anume, de exemplu vorbitorilor de portugheza le e EXTREM de usor sa invete spaniola, la fel vorbitorilor de romana sa invete italiana

eu stiu engleza, si inteleg destul de bine italiana

| Yurisa a răspuns:

Am un amic sarb daca e rolling on the floor

| RKBlue a răspuns:

Eu stiu engleza destul de bine(nivel C1) de la filme si seriale in special.De asemenea ascult muzica si mai fac si exercitii din cand in cand.
Am inceput sa invat franceza si spaniola, cu niste cursuri de pe internet.Ma uit si la filme si ascult muzica in spaniola.
Practic, cel mai usor inveti daca asculti si vezi cand e aplicata o limba( in cazul emisiunilor) si daca asculti muzica.
Exercitiile sunt bune si ele dar nu te invata cum sa conversezi si care sunt frazele pe care le poti folosi in mod obisnuit si care nu.
Sunt si multe expresii pe care nu le poti retine decat cand le auzi la un vorbitor de limba straina.
Trebuie sa faci tot ce poti ca sa inveti o limba straina, si sa nu iti fie teama(sau rusine) sa o folosesti cand ai ocazia.