| KaMy a întrebat:

Vreau si eu un exemplu de situatie de comunicare pe tema aventura/calatorie

Răspuns Câştigător
| bibicutza146 a răspuns:

Poi, de exemplu poate fi un calator prin muntii apuseni care cere indicatii unui cioban in legatura cu un posibil traseu. In cazul acesta, elementele comunicarii sunt urmatoarele: emitatorul : calatorul, receptorul : ciobanul, referentul: traseul, contextul : in muntii Apuseni si un timp, mesajul : ce il intreaba calatorul pe cioban, codul: daca vb aceeasi limba este limba naturala, daca nu semnale sonore, grafice sau chestii d-astea, daca unul e mut sau surdomut, atunci limbajul surdo-mutilor etc, canalul : de obicei este aerul, dar daca actiunea are loc in apa sau unde vrei tu, poate sa fie si altele. happy

1 răspuns:
| alexandra998 a răspuns:

Pai de exemplu un muncitor isi trimite demisia catre seful sau, dar gandeste si tu...