| anonim_4396 a întrebat:

vreau si eu un site cu lista de personaje de la Singur pe lume de Hector Malot. plz

2 răspunsuri:
| MariaChrii a răspuns:

Uite aici tot ce am gasit

Remi : copil găsit în vârstă de opt ani
Vitalis : muzician ambulant, care îl cumpără pe Rémi de la Jérôme Barberin.
Mattia : un amic al lui Rémi, știe să cînte la toate instrumentele muzicale și îl ajută pe Rémi să-și regăsească familia.
Arthur : fiul lui Madame Milligan, un copil cu un handicap care luptă din răsputeri ca să supraviețuiască, să se vindece de o maladie teribilă. Un simbol al curajului, întîlnirea cu el îl va marca pe Rémi care dezvoltă pentru el o mare afecțiune. Ei se întîlnesc pentru prima oară pe puntea vasului Lebăda, vas care aparține mamei lui Arthur, după arestarea lui Vitalis la Toulose.
Suflețel, Capi, Zerbino și Dolce : animalele din trupa ambulantă a lui Vitalis
Jérôme Barberin : zidarul care îl vinde pe Rémi lui Vitalis, saltimbancul.
Madame Barberin : mama adoptivă a lui Rémi.
Madame Milligan : englezoaică, mama lui Arthur, trăiește pe puntea unui vas cu zbaturi și navighează cu el pe diverse rîuri din Franța și care la final se dovedește a fi mama lui Remi.
Domnul James Milligan : unchiul lui Arthur si cumnatul doamnei Milliga, dar in acelasi timp si cel care il fura pe Remi de de la mama lui.
Garrofili : padronele foarte rau al unor copii cu talent muzical si unchiul lui Mattia.

| EuDuDa a răspuns:

Google e pe gratis duda!winking