| Serkitcatalin a întrebat:

Bună ziua. Acum 4 zile am găsit un pisoi abandonat pe străzi cred ca avea o zi sau două. Nici ochișorii nu-s deschisi. L-am luat acasă, am fost la veterinar am cumpărat lapte pentru el tot cu biberon.
Acum ochii încă nu i-a deschis, îl hrănim din 2/3 în 2/3 ore. Mereu are sticla cu apă caldă lângă el. Îmi mai puteți da ceva sfaturi vă rog căci nu am mai făcut asta și nu cunosc multe …
Mult timp doarme iar când se trezește miaună și nu știu ce pot să fac

Răspuns Câştigător
| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! În primul rând haide să începem cu: cum îl facem confortabil pe pisoiaș cu tine? Menținerea temperaturii optime puilor de pisica este un aspect foarte important deoarece puii de pisica sub 4 saptamani nu au capacitatea de a-si regla temperatura corporala, trebuie sa îl ajuți sa isi mentina caldura corpului. Asigură-te ca îi este călduț. Puii de pisica iubesc locurile călduroase și pufoase, o paturica moale e perfectă pentru acesta! La partea de hrană te descurci foarte bine! Puii de pisică sub 2 săptămâni ar trebui hrăniți odată la 2 ore, cu laptele praf dedicat pisoilor, dar niciodată să nu îl hrănești pe spate. Tot timpul încearcă să îl ții drept când îl hrănești. Rutina de îngrijire la fel, trebuie să îl cureți, la ochișori și la urechi, curăță l cu un material care să nu îl rănească. Folosește o bucată de material, care nu este pufos (de exemplu din bumbac), umezește-o cu apă fiartă, iar când se răcește curăță ușor pisica în jurul ochilor, se înțelege de la sine că nu trebuie să cureți ochiul însuși, ci doar blana din jurul ochilor și posibil pleoapele. După cum bine știi puii sunt foarte expuși la boli, așa ca, înainte să îl atingi și să interacționezi cu el încearcă de fiecare dată să te speli pe mâini înainte. Încearcă să îl ții cat mai departe de acești tipi de factori. Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Este mic si are nevoie de o jucarie de plus, ceva de genul ca sa se ghemuiască ca si cand ar fi cu mama.
De asemenea ar fi bine venite servetele umede de bebelusi, il speli cu ele si la fundulet, caci asa ar face mama lui ca sa l stimuleze sa elibereze stomacul
Cand miauna, ce sa faci? Daca a terminat portia de mancat, pune l langa o chestie de plus si inveleste l. Poti sa l tii pe pieptul tau sa ti auda bataile inimii.
V a deschide si ochisorii cand va fi timpul
Toate cele bune,

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim240 a răspuns:

De obicei pisica îl "spală" pe ochișori. Cu un material curat și molcuț, umed, sau ser fiziologic de la farmacie, șterge-i ochișorii in fiecare zi, dimineața și seara. E normal să miaune, momentan, așa se manifestă pisoii mici, trebuie doar să îi acorzi timp și să îl hrănești în continuare, să ai grijă mereu să nu îi fie frig și va fi bine. Îi poți pune sub el o păturică călduroasă și chiar și deasupra lui pentru a menține căldura, doar să ai grijă să aibă aer. E nevoie de multă răbdare, pentru că e mai greu la început, dar după ce va mai crește, vei vedea că va fi bine.

| Anonim240 a răspuns (pentru Anonim240):

Pisoii deschid ochișorii după aproximativ 7 zile, dar poate dura și mai mult, să nu te sperii! E normal să se intample si asta