| PufulețiGratis a întrebat:

Întrebare adresată proprietarilor de câini, în special de pufoșenii blănoase și extrem de nervoase happy
( gen bichoni ) - ce soluții injectabile ( anestezic total ) se pot utiliza pentru a tunde un cățel?

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Parerea mea este sa incerci sa vorbesti cu mai multi goomeri ca sunt unii care pot controla chiar si cainii mai rasfatati.
Daca ai incercat asta si nu ai reusit nimic, poti discuta cu medicul veterinar despre anxiolitice, sunt pastile care sunt mai putin agresive decat anestezicele sau tranchilizantele. Exemple de anxiolitice pot fi: clorhidratul de trazodona si / sau gabapentina. NU le da de capul tau, discuta cu cei de la cabinetul veterinar unde iti vei tunde cainele.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un feld e annestezic, fiindca nu s epoate cumpara asa ceva de nicaieri, astea fiind de gasit numai in cabinetele veterinare, numai pe semnaturi si se raspunde cu capul delipsa unei fiole sau a unui ser de aneztsie, fiindca sunt droguri puternice care pot indce moartea daca este introdus 1 ml mai mult decat este necesar.

ca sa tunzi un catel nu-i faci anestezie totala, ci i se da un calmant sau pur si simplu il leaga cu lesa si il tunde.

| Simpatic a răspuns:

Nu am auzit inca ca un caine sa fie anesteziat (ca pentru operatie) pentru o tunsoare!
Cel mai bine poti intreba la cabinetele de veterinari sau 'spaurile' acestea ce ofera ingrijire pentru catei, care este procedura pentru cateii agresivi sau tematori, caci ei din teama se comporta asa!

| Fatamuntilor a răspuns:

Cine il tunde? tu?
sora mea a avut un bichon.Nu tin minte sa fi folosit injectii.
Cred ca totul tine de stilist.Intreaba pe grupurile specifice, cauta recomandari.Sor'mea imi povestea ca in Cluj se fac programari cu mult timp inainte
Cel putin intreaba veterinarul

| Furnicuta000 a răspuns:

Trebuie sa fii absolut idiot sa ii administrezi unui caine anestezie totala acasa tu nefiind medic. La cabinet se poate, medicul va sti cum si cu ce sa il adoarma deci nu trebuie sa iti bati capul cu asta

| ioana748 a răspuns:

Poate un sedativ, va da la farmacia veterinara.

| LaviniuA a răspuns:

Daca stai la bloc, du-l la vecini ca ti-l tund ei laughing la bloc lumea chiar iubeste catelusii nervosi laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Noroc atunci că nu stau la bloc happy

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Salut, noi nu prea putem sa iti raspundem pentru ca nu stim cate kg are catelul si etc, cel mai bine du te la un veterinar sau o farmacie veterinara si iti vor spune ei cu siguranta de ce și cat ai nevoie, deoarece daca ii dai prea multa solutie si catelul e mic poate sa nu se mai trezeasca